Objavljeno 13.01.2015.

Djeca koja drijemaju pola sata brže usvajaju nova znanja

Svakodnevno drijemanje bitno je za bebe i malu djecu. To im omogućuje da se lakše nose sa ključnim tjelesnim i duševnim razvojima koji se događaju u njihovim ranim godinama života.


Drijemanje bitno utječe na poboljšanje memorije kod male djece. Cilj istraživanja bio je identificirati vezu između sna i razvoj bebe u prvoj godini života. Rezultati se temelje na promatranju 216 mališana od šest do 12 mjeseci starosti, a otkrivaju kako pola sata sna pomaže potaknuti razvoj bebine memorije.

U istraživanju su mališani sudjelovali u učenju nove vještine. Pokazano im je kako manipulirati s ručnom lutkom te im je pružena prilika da vježbu ponove nakon od 4 do 24 sata. Djeca koja nisu odspavala nakon učenja nove vježbe nisu je u roku od četiri sata znala ponoviti. Dok su bebe koje su spavale 30 minuta u roku od četiri sata nakon vježbe bez problema ponovile naučeno.

Istraživanje pokazuje kako su aktivnosti koje dijete obavlja neposredno prije drijemanja osobito vrijedne, jer ih dobro pamte. Drijemanje kraće od 30 minuta nije osiguralo dovoljno vremena za razvoj znanja do te točke da ga dijete zadrži dugoročno.

Foto: freeimages
A.Đ./dailymail




Povezani sadržaj