Objavljeno 25.01.2020.

15 od 17 djece će napustiti igralište s nepoznatom osobom!

U ljeto 2019. godine, istraživački tima 'Lisa Alert' je proveo jedan društveni eksperiment u Rusiji, gradu Saratov na 17 ispitanika u dobi od tri do 12 godina.


Name, tim je pokušao otkriti koliko bi djece napustilo igralište s potpunim strancem. Roditelji su unaprijed dali svoje dopuštenje da njihova djeca sudjeluju u eksperimentu, a 15 od 17 djece je vjerovalo strancu.

Samo dva šestogodišnjaka su odbila napustiti igralište s nepoznatom osobom!

Ovim eksperimentom se želi skrenuti pozornost na problem nestale djece diljem svijeta. Najstrašnije opažanje eksperimenta je činjenica kako su ljudi na igralištu oko djece potpuno ravnodušni. Niti jedna odrasla osoba koja bi primijetila što se događa, nije pokušala otkriti o čemu se radi.

Otmičari najčešće privuku djecu s izrazima poput:

'Dopusti da ti kupim slatkiše.'
'Idemo hraniti golubove.'
'Tamo ima vjeverica, idemo vidjeti.'
'Tvoj otac je rekao da te dovedem njemu, ideš sa mnom.'

Najučinkovitija metoda kojom se otmičari koriste je 'zahtjev za pomoć malom mačiću ili psiću u nevolji'. Dok se često pretvaraju i da su policajci, liječnici ili vatrogasci.

Šansa da će dijete otići sa strance se povećava, ako je otmičar tinejdžer ili žena.

Djeca koja su sudjelovala u eksperimentu 'Lisa Alert' tima su na pitanje 'Zašto su otišli sa strancem?, dogovorila:

'Gospođa mi je rekla da ju slijedim.'
'Znao sam da je to bio eksperiment.'
'Mislio sam da me tamo čeka majka.'

Ova djeca su mnogo puta dobila upute od roditelja kako ne smije odlaziti sa strancima, i uznemiravajuća je činjenica da su one bile beskorisne.

Djeca trebaju objašnjenje zašto su stranci opasni. Ono što bi moglo biti korisno je redovito ispitivanje djece: Pitajte ih što bi učinili u određenim situacijama? Nikad ne znate, ovaj trening im može spasiti život.

Foto: pexels
A.Đ.




Povezani sadržaj